Банда од Балканот „падна“ во Шпанија: Украдоа накит вреден милион евра, а ограбија и познат фудбалски тренер

Од:

Шпанската полиција во рамките на акцијата „Небок“ уапси 15 членови на организирана криминална група, меѓу кои и Срби, за милионски грабежи во провинциите Аликанте, Кастелон и Валенсија, пишува шпанскиот портал „Ел Паис“.

При апсењето кај осомничените е пронајден накит вреден над 900.000 евра. Уапсените се обвинети и за кражба на вреден накит од познат шпански фудбалски тренер.

Полициската акција беше спроведена кога припадниците на Цивилната гарда претресоа четири куќи во Валенсија, Кастелон и Аликанте и уапсија 15 осомничени, меѓу кои Срби, Хрвати, Босанци и Чеси, под сомнение дека извршиле неколку спектакуларни грабежи.

– Членовите на бандата, од кои повеќето се од земјите на поранешна Југославија, се осомничени за серија грабежи во кои е украдена стока вредна милион евра. Тие се осомничени дека ограбувале низ цела Шпанија, користејќи лажни документи и дека меѓу нивните жртви има и некои познати јавни личности од оваа земја – се вели во текстот.

Би можело да ве интересира

Драстично се зголемува бројот на загинати во пожарот во Шпанија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Пожар избувна во клуб во Шпанија, најмалку шестмина загинати

Албанец со сопругата и бандата шверцувал 585 килограми кокаин

Горан Наумовски

14 годишно момче избоде ученици и професори, хорор во училиште, професор доби нож во око

Предраг Петровиќ

Момче со нож нападна професори и ученици во средно училиште во Шпанија

Горан Наумовски

Бик во Шпанија прегази двајца тркачи, еден почина во болница

Горан Наумовски