Бан Ки Мун: Да ја спасиме нашата планета

Од:

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун, изјавил дека светот се наоѓа на пресвртница и дека решението на сегашната сотојаба е во координираната работа на глобално ниво.

На лидерите на големите слили кои треба да се состанат на Самитот Г-20 во Лос Кабос, Мексико, им порача да не ги гледаат само своите национални интереси туку да размислуваат глобално за општо добро на целиот свет.

Генералниот секретар на ОН, потенцирал дека мора да се осигураат работни места за најсиромашните и најзагрозените и дека мора да се стори се што е можно за да се спаси нашата планета.

Би можело да ве интересира

Нови тајни документи: САД го шпионирале шефот на ОН, неговите разговори беа објавени

Ана Ололовска

Русија денеска го презема претседавањето со Советот за безбедност на ОН

Ана Ололовска

Шест држави го изгубија правото на глас во Генералното собрание на ОН

Ана Ололовска

ОН: Украинците многу страдаат поради војната и уништувањето предизвикано од Русија

Ана Ололовска

Гутереш од говорницата на ЦОП27: Или пакт за солидарност или пакт за колективно самоубиство

А1он

ОН: Значителен напредок во преговорите за деблокирање на извозот на руско ѓубриво

Ана Ололовска