Балтичките земји договорија влез за Руси само во исклучителни ситуации

Од:

Литванија, Летонија и Естонија постигнаа договор за ограничување на влезот на руски државјани кои пристигнуваат на нивните територии од Русија и Белорусија, соопштија денеска нивните министри за надворешни работи.

dobivaj vesti na viber

Трите балтички држави треба да ја воведат забраната до средината на септември. Влезот ќе биде овозможен за оние кои патуваат од хуманитарни или семејни причини, за возачи на камиони и дипломати, рече летонскиот министер Едгарс Ринкевичс.

– Во текот на изминатите неколку недели и месеци,драматично се зголемија преминувањата на руски државјани со шенген визи. Стана прашање на јавна безбедност, но и од морална и политичка природа, додаде тој на прес-конференција во Литванија.

Директните летови меѓу Русија и ЕУ беа откажани по почетокот на руската инвазија на Украина во февруари, оставајќи им на Русите намалени опции за патување во Унијата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија: Украинците ослободија девет наши затвореници

Ана Ололовска

Ненадејно почина белорускиот министер за надворешни работи

Ана Ололовска

Њујорк тајмс: Голем број хаубици од западни држави вон употреба во Украина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Објавена снимка од руските напади во Днепар

Ана Ололовска

Во Киев 130.000 граѓани се уште се без струја по руските напади

Ана Ололовска

Херсон повторно има струја

Ана Ололовска