Балтички држави и испраќаат на Украина противоклопни и противавионски ракети

Од:

Членките на НАТО, Естонија, Летонија и Литванија ќе и достават на Украина противтенковски и противвоздушни ракети од американско производство, соопштија нивните министри за одбрана во заедничка изјава. „Естонија, Летонија и Литванија и нивните сојузници работат заедно за брзо предавање на безбедносната помош на Украина“, се вели во соопштението. Естонија ќе испрати противтенковски ракети Javelin, а Латвија и Литванија ќе испратат противвоздушни ракети Стингер.

dobivaj vesti na viber

Стејт департментот на САД им дозволи на Литванија, Летонија и Естонија да испратат американски проектили и друго оружје во Украина, изјавија во средата три извори запознаени со одлуката. Западните земји стравуваат дека Москва планира нов напад врз Украина, која ја нападна во 2014 година и го анектира Крим. Русија го негира ова, но вели дека би можела да преземе воена акција на неодредено време доколку не се исполнат нејзините безбедносни барања, вклучително и ветувањето дека Украина никогаш нема да може да се приклучи на НАТО.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ердоган разговараше со холандскиот премиер за НАТО-патот на Шведска и Финска

Ландов

Ердоган не попушта: Повторно „не„ за Шведска и Финска

Русија утре ја прекинува испораката на гас за Финска

Шојгу: Заканите од НАТО растат, Русија формира 12 нови единици и одреди

Европскиот парламент изгласа едногодишна суспензија на царините на стоки од Украина

Ана Ололовска

Шолц е убеден дека Шведска и Финска ќе влезат во НАТО

Ана Ололовска