Бајден во Токио ќе ја засилува Индо-пацифичката соработка

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден денеска заминува за Јапонија каде од планира да го лансира планот за поголема економска соработка и ангажман на САД во Индо-пацифичкиот регион.

dobivaj vesti na viber

Бајден е соочен со критики, дури и пред најавената програма да биде претставена, дека на земјите од регионот ќе им понуди скромни погодности.

Британските медиуми пренесуваат дека за време на вториот дел од неговата азиска турнеја Бајден ќе се сретне со лидерите на Јапонија, Индија и Австралија, политичките лидери на групата Квад, која се смета за камен темелник на неговата стратегија за спротивставување на растечкото кинеско влијание.

Бајден утре во Токио ќе има разговор со јапонскиот император Нарухито, а потоа и средбата со премиерот на Јапонија Фуми Кишида.

Бајден и Кишида се очекува да разговараат за плановите на Јапонија да ги прошири своите воени капацитети и маневрирање како одговор на растечката моќ на Кина.

Во Токио утре ќе биде формализирана и долго очекуваната Индо пацифичка економска рамка (ИПЕФ) на Бајден, програма која има за цел зближување на земјите од регионот преку примената на заеднички стандарди во повеќе области, вклучувајќи ја отпорноста на синџирите за снабдување , чистата енергија, инфраструктурата, дигиталната технологија и трговијата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија најави дека ќе одговори на зголемувањето на бројот на американски војници во Европа

А1он

Извештај на Националниот центар за образовна статистика: Рекорден број пукања во американските училишта во изминатите 20 години

А1он

Бајден најави промена и зајакнување на американските сили во Европа

Ана Ололовска

Северна Кореја: Заедничките вежби на САД, Јужна Кореја и Јапонија вовед во азиската верзија на НАТО

Ана Ололовска

Бајден го поддржа договорот што им дозволува на Финска и Шведска да се приклучат на НАТО

Ана Ололовска

Иран и САД во Катар ги почнаа преговорите за иранската нуклеарна програма

А1он