Бајден во посета на Кентаки по катастрофалните поплави

Од:

Претседателот на САД, Џо Бајден и првата дама Џил Бајден, денеска се во посета на Кентаки каде ќе се сретнат семејствата кои претрпеа штети од бурите и поплавите, најлоши во историјата на сојузната држава.

dobivaj vesti na viber

Бајден изврши увид во направените штети, и имаше средба и со гувернерот Енди Бешир и неговата сопруга.

За време на брифинг за улогата на спасувачките екипи во основно училиште во Лост крик, Бајден вети континуирана поддршка од сојузната влада и истакна дека нема место за политика во одговорот на катастрофата.

-Не заминуваме, колку што е поребно ќе бидеме овде, изјави тој.

Белата куќа ја прошири федералната помош за катастрофи за Кентаки, со тоа федералната влада ќе ги покрие целосните трошоци за санирање на штетата и други итни мерки.

Најмалку 37 лица загинаа во невремето што зафати дел од Кентаки изминатите две недели. Националната метеоролошка служба вчера соопшти дека поплавите остануваат закана, предупредувајќи на нови грмотевици до четврток.

Денешната посета е втора за Бајден во оваа сојузна држава, откако претходно дојде во декември, кога торнада го зафатија западниот дел на државата, при што загинаа 77 луѓе.

Портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер, рече дека Федералната агенција за управување со вонредни состојби обезбедила повеќе од 3,1 милиони американски долари помош, а стотици спасувачки персонал се распоредени да помогнат.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Американскиот секретар за одбрана: Го предупредив Шојгу за нуклеарно оружје

Ана Ололовска

Во СБ на ОН, Москва ја блокираше американската резолуција против руската анексија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Десетици загинати во ураганот Ијан во САД

Ана Ололовска

САД: Договорот на Србија со Русија е изненадувачки и чекор во погрешна насока

А1он

Ураганот Ијан предизвика катастрофални поплави на Флорида

Горан Наумовски

САД ги повика американските граѓани веднаш да ја напуштат Русија