Бајден во Белата куќа се среќава со лидерите на Мексико и Канада

Од:

Лидерите на САД, Канада и Мексико денеска ја оддржуваат својата прва трилатерална средба во последните пет години на која ќе се дискутира за старите проблеми, како што се климатските промени, миграцијата и економската конкуренција, но и новите предизвици како што е пандемијата на Ковид-19.

Премиерот на Канада Џастин Трудо и претседателот на Мексико, Андрес Мануел Лопез Обрадор, денеска се среќаваат во Белата куќа со претседателот на САД, Џо Бајден.

Прво лидерите на Мексико и Канада ќе имаат билатерални средби со Бајден, по што сите тројца ќе се собираат на првиот од 2016 година самит на лидерите на Северна Америка.

-Ова е кулминација по десет месеци работа на заживување на севернамериканската платформа, која е од огромно значење како за нашиот внатрешен економски успех, така и за партнерството, кое може да одигра важна улога во решавање на регионалните и глобалните проблеми, изјави Крис Мигер, заменик прес-секретар на Белата куќа.

Би можело да ве интересира

Пентагон: Русија ги зголемила своите сили на границата со Украина до 62 батаљони

Ана Ололовска

Романија ја поздрави најавата на Бајден за распоредување дополнителни сили

Ана Ололовска

В понеделник средба на СБ на ОН посветена на Украина, западните демократии со закани до Москва доколку се одлучи за инвазија

Ана Ололовска

Канада/Ковид-19: Трудо во изолација по контакт со заразено лице; протести на камионџии против задолжителна вакцинација

Ана Ололовска

Економијата на САД лани порасна за 5,7 отсто, највисоко ниво од 1984 година

Ана Ололовска

Бајден ќе ја номинира првата црна жена за член на Врховниот суд

А1он