Бајден вети 100 милиони вакцинирани Американци во првите 100 дена од мандатот

Од:

Избраниот американски претседател Џо Бајден најави дека ќе нареди зголемување на производството на опрема потребна за забрзување на процесот на вакцинација против Ковид-19.

Планот на Бајден подразбира отворање илјадници центри за вакцинација во кои пензионирани лекари ќе ги вакцинираат наставниците, вработените во продавниците, повозрасните од 65 години и останатите категории кои се меѓу првите во редот за имунизација.

Во период во кој заразата многу брзо се шири низ САД, Бајден вети дека во борбата со Ковид-19 ќе биде подобар од актуелниот претседател Доналд Трамп и дека во првите 100 дена од неговиот мандат ќе бидат вакцинирани 100 милиони американци. Бајден власта ја презема в среда.

Би можело да ве интересира

Пристигна втората пратка вакцини од српската донација

Катерина Павлова-Николовска

Кинеската вакцина „Синофарм“ ефикасна во 72,51 отсто од случаите со коронавирус

Израел ќе ги донира неискористените вакцини

Бајден и Трудо заеднички ќе се спротивстават на влијанието на Кина

Втората пратка вакцини од Србија пристигнува денеска

Индија почнува со дистрибуција на вакцини за КОВАКС програмата на СЗО