Бајден вели дека ќе биде уште помотивиран да се кандидира за втор мандат доколку Трамп се кандидира на следните избори

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека доколку Трамп се кандидира на претседателските избори во 2024 година, ќе биде уште порешителен да се кандидира за втор мандат. Бајден (79) синоќа имаше интервју емитувано на телевизијата Еј-Би-Си. Запрашан дали има намера да се кандидира американскиот претседател одговори потврдно.

dobivaj vesti na viber

– Но, погледнете, јас прилично ја почитувам судбината. Судбината многупати ми се мешаше во животот. Ако имам добро здравје како што сум сега, повторно ќе се кандидирам, изјави Бајден.

Водителот го праша дали тоа значи дека ќе има реванш против Трамп.

– Секако. Зошто не би се кандидирал повторно против Трамп? Всушност, тоа би ја зголемило веројатноста да се кандидирам.

Бајден стана најстариот претседател во историјата на САД, кој положи заклетва кога ја презеде функцијата на 20 јануари.

Би можело да ве интересира

Бајден најави ново азиско-пацифичко економско партнерство со 13 земји

Бајден: САД воено ќе интервенираат во случај на кинеска инвазија врз Тајван

Бајден го потпиша законот што обезбедува помош од 40 милијарди долари за Украина

Ана Ололовска

Бајден пристигна во Јужна Кореја, прв на агендата е Самсунг

Бајден се сретна со челниците на Шведска и Финска

Ана Ололовска

Бајден на средба со лидерите на Шведска и Финска

Катерина Павлова-Николовска