Бајден: Треба да се разгледаат реалциите на Маск со други држави

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека на улогата на странските инвеститори во финансирањето на купувањето на Твитер од 44 милијарди долари од милијардерот Илон Маск треба да се обрне внимание. Бајден смета дека треба да се провери поврзаноста на Маск со странските инвеститори.

dobivaj vesti na viber

Бајден го даде коментарот за Маск како одговор на прашање за време на прес-конференција. Бајден беше прашан дали постапките на сопственикот на Тесла со Арапите во врска со финансирањето на купувањето на Твитер претставуваат закана за националната безбедност на САД.

За купувањето на Твитер, Маск доби финансиска поддршка од саудискиот принц и милијардер Алвалид бин Талал и Катар холдинг, инвестициска компанија во сопственост на државниот фонд на Катар.

„Вреди да се забележи соработката и техничките односи на Елон Маск со другите земји. Не велам дека прави нешто неправилно, но вреди да се провери“, коментира Бајден.

Маск го финансираше најголемиот дел од купувањето на Твитер со сопственото богатство, но 7,1 милијарда долари обезбедија инвеститори, вклучително и милијардерот Лари Елисон, како и странски извори, како што се саудискиот принц Алвалид и Катар холдинг.

Би можело да ве интересира

Бајден сака изборите за претседателски кандидат на демократите да почнат во Јужна Каролина

А1он

Бајден „подготвен на средба со Путин“ ако со тоа се стави крај на војната во Украина

Ана Ололовска

Макрон до Бајден во Белата куќа: Треба повторно да станеме браќа по оружје

Ана Ололовска

Средба на Бајден и Макрон во Белата куќа

Ана Ололовска

ЕУ му се закани на Маск: Следи ги правилата или ќе го забраниме Твитер

А1он

Бајден го однесе Макрон на сладолед