Бајден со осуда за руската анексија на региони во Украина

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден ја осуди објавата на Русија дека анектирала четири региони на Украина и нагласи дека Москва го прекршува меѓународното право.

dobivaj vesti na viber

„САД го осудуваат денешниот измамнички обид на Русија за анексија на суверена украинска територија. Русија го крши меѓународното право, ја гази Повелбата на Обединетите нации и насекаде го покажува својот презир кон мирните нации“, наведе Бајден во изјавата.

Би можело да ве интересира

Макрон оди кај Бајден со јасни барањa: „Ако не ги исполни, Европа се соочува со тежок избор“

Макрон патува за Вашингтон, со Бајден ќе разговараат за Украина и трговските односи

ВИДЕО: Жени од Русија организираа погреб на Бајден

Додик: Бајден провоцира

А1он

Бајден го честиташе Денот на државноста на БиХ: Со нетрпение очекувам да го зајакнеме пријателството

А1он

САД и ЕУ на работ на трговска војна – поради Бајден?

Горан Наумовски