Бајден со честитка за Божиќ до православните христијани

Од:

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, во соопштение денеска ги поздрави православните христијани по повод православан Божиќ.

-Заедно со Џил пожелуваме среќен Божиќ на православните христијани во САД и насекаде низ светот. Ова заветно време годинава изгледа поинаку од сите претходно. Многу семејства ги оплакуваат блиските, чие место на трпезата останува празно, или се откажуваат од омилените празнични традиции заради заемна безбедност. Уште повеќе, со славењето на раѓањето на Исус Христос ние помниме како верата, надежта и љубовта продолжуваат да го осветлуваат патот дури и во најтемните денови, и не крепат во моментите на најтешки искушенија, изјави Бајден

-Со одбележувањето на значајниот удел на православните христијани во животот на САД, и во целиот свет, го потврдуваме правото на сите луѓе да практикуаат вера по свој избор, и ја истакнуваме нашата приврзаност кон заштита на верските малцинства, кои секојдневно се судираат со дискриминација и насилство. Гледаме со надеж во Новата година и заедно со нашите православни браќа и сестри се молиме за мир, правда и заздравување во целиот свет, истакна новозибраниот претседател на САД.

Би можело да ве интересира

Путин очекува самитот со Бајден да помогне во воспоставување дијалог

(ВИДЕО) Бајден: Не се осмелувајте да ги нарекувате демонстранти, тие беа домашни терористи

А1он

Американски суд отфрли тужба за поништување на резултатите од претседателските избори

ВИДЕО: „Не сте сами“ – кралицата Елизабета Втора ја испрати божиќната порака до граѓаните

Жарко Настоски

Бајден: Дејтонскиот договор донесе мир, но работата не е целосно завршена

Жарко Настоски

Бајден ја одбра Сузан Рајс за советник за внатрешна политика во Белата куќа

Жарко Настоски