Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Од:

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп.

Во своето прво пост-изборно интервју за Ен Би Си, Бајден зборуваше за трансферот на власта и за другите прашања со кои ќе се соочи за време на неговиот мандат.

Со оглед на тоа што администрацијата на сегашниот претседател Доналд Трамп го иницираше процесот на трансфер на власта и на некој начин го призна поразот на изборите, Бајден посочи дека неговиот тим се обидува да го информира новиот американски претседател за сите настани.

– Администрацијата веќе почнува да ги подготвува дневните извештаи што ќе ги добивам како претседател. Исто така, организираме состанок со тимот во Белата куќа за борба против Ковид за да договориме условите за дистрибуција на вакцината, која треба да им биде достапна на сите луѓе, рече Бајден.

Тој се осврна на гласините дека неговата администрација ќе се однесува како онаа на Барак Обама.

– Се соочуваме со сосема поинаков свет од тој во администрацијата на Обама. Претседателот Трамп целосно го смени ликот на државата и ќе мора да го смениме тоа, рече Бајден.

Би можело да ве интересира

Сторми Даниелс го поздрави обвинението со шампањ: „Ми олесна, ви благодарам на сите за љубовта и поддршката“

Горан Наумовски

Трамп е обвинет за поткуп на порно актерка

Америка подготвува уште 690 милиони долари за развој на демократијата во светот

Американски суд: Пенс мора да сведочи за неговите разговори со Трамп

Ана Ололовска

Трамп: Ќе ја завршам војната во Украина за 24 часа

Горан Наумовски

Трамп: Ако победам на претседателските избори Америка повторно ќе биде слободна земја

Горан Наумовски