Бајден се сретна со папата Франциск

Од:

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска во Рим се сретна со папата Франциск.

dobivaj vesti na viber

„Ми беше чест денеска повторно да се сретнам со папата Франциск во Ватикан. Му се заблагодарив на Неговата Светост за неговото застапување за сиромашните во светот и оние кои страдаат од глад, конфликти и прогонство, и го пофалив неговото лидерство во борбата против климатската криза и ставање крај на пандемијата“, напиша Бајден на Твитер.

Средбата со папата траела невообичаено долго, околу еден час и 15 минути.

Бајден по состанокот изјави дека папата Франциск му рекол оти треба да продолжи да се причестува, а на прашањето дали се разговарало за абортус, американскиот претседател одговори дека папата му рекол дека е среќен што е добар католик.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ковачевски: Взаемната доверба и пријателство со Ватикан е потврдена преку заедничкото историско, културно и религиско наследство

Катерина Павлова-Николовска

Ковачевски на папата Франциск му подарил бројаница со бисер и филигран и плоча од Влатко Стефановски

Катерина Павлова-Николовска

Бајден најави ново азиско-пацифичко економско партнерство со 13 земји

Бајден: САД воено ќе интервенираат во случај на кинеска инвазија врз Тајван

Бајден го потпиша законот што обезбедува помош од 40 милијарди долари за Украина

Ана Ололовска

Бајден пристигна во Јужна Кореја, прв на агендата е Самсунг