Бајден се сретна со челниците на Шведска и Финска

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден денеска се состана со лидерите на Шведска и Финска, откако двете земји се откажаа од долгогодишната неутралност и поднесоа барање за влез во НАТО како одговор на руската инвазија на Украина.

Неколку часа пред неговото прво претседателско патување во Азија, Бајден разговараше со шведската премиерка Магдалена Андерсон и со финскиот претседател Саули Ниинисто во Белата куќа на тема нивните барања за членство во НАТО.

– Ова е историски настан, пресвртница во европската безбедност. Две нации со долга традиција на неутралност ќе се приклучат на најмоќниот одбранбен сојуз во светот, изјави советникот за национална безбедност на Белата куќа Џејк Саливан.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Џоана: Самитот на НАТО во Мадрид ќе биде историски и ќе донесе добри вести за Романија, но и за Украина

А1он

Бајден: Одлуката на Врховниот суд за абортусот ја врати Америка 150 години наназад

А1он

ВИДЕО: Повторно Бајден, ја опиша Америка, како „асуфутимаехаехфутбв“

Во САД се намалува рејтингот на Бајден

Бајден повика на тримесечно замрзнување на данокот на гориво

А1он

Албанија ќе испрати свои трупи во Бугарија во источното крило на НАТО

А1он