Бајден: Русија ја прекрши Повелбата на ОН

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден во денешниот говор пред Генералното собрание на Обединети нации изјави дека војната на Русија во Украина „ја замрзнува крвта во жилите“.

dobivaj vesti na viber

Тој потести дека со оваа војна Москва ја прекршила Повелбата на ОН.

– Оваа војна е да се уништи правото на Украина да постои како држава. Каде и да сте, каде и да живеете тоа треба да ви ја замрзне крвта во жилите, рече Бајден, додавајќи оти постојат „застрашувачки докази“ за извршени воени злостосртва на Русија.

– Ако нациите можат да водат империјални амбиции без последици поредокот по Втора светска војна се урива. Со сојузниците, сме солидарни со Украина против руската агресија.

Бајден исто така се осврна и на безбедноста во снабдувањето со храна и вети 2.9 милијарди долари за борба гладот во светот, а тоа го поврза со руската инвазија, укажувајќи дека Москва ја влошила кризата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Папата Франциск го замоли Путин да ја запре спиралата на насилство и изрази жалење за анексијата

Ана Ололовска

„Победата ќе биде наша” им порача Путин на граѓаните собрани на Црвениот плоштад во Москва

Бајден објави вонредна состојба во Јужна Каролина

Блинкен: Тврдењата на Путин во однос на саботажите на гасоводите се апсурдни и срамни

Бајден со осуда за руската анексија на региони во Украина

Путин го обвини Западот за „експлозии“ што предизвикале истекување гас од „Северен поток“