Бајден: Путин не се шегува за употребата на нуклеарно оружје во Украина

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден, на собирот за донации кампањата на Демократската партија во Сенатот во Њујорк, предупреди дека претседателот на Русија, Владимир Путин „не се шегува“ за употребата на оружје за масовно уништување во војната во Украина, објави Вашингтон пост.

dobivaj vesti na viber

Бајден истакна дека го познава Путин „прилично добро“ и верува оти рускиот лидер „не се шегува кога зборува за потенцијална употреба на тактичко нуклеарно оружје, биолошко или хемиско оружје, бидејќи неговата војска, ако може така да се каже, не се претстави на најдобар начин“.

– Не сме се соочиле со изгледите за Армагедон од деновите на Кенеди и кубанската ракетна криза. Мислам дека не постои нешто слично на способноста за лесно (користење) тактичко нуклеарно оружје што нема да заврши со Армагедон, посочи Бајден.

Додека британскиот весник Гардијан објави дека ако Русија употреби нуклеарно оружје, ќе ги стави САД и нивните сојузници во дилемата како да одговорат, а поголемиот број експерти предвидуваат дека ако Вашингтон одговори со воена сила, тоа ќе биде со конвенционални средства за да се избегне брза ескалација до целосна нуклеарна војна.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Зеленски е „антихрист“ или „мал демон“ – дебата на руска телевизија

Макрон: Ако Путин се согласи на преговори, Западот мора да ги разгледа неговите барања

Русија тајно набавила „флота во сенка“ од 100 танкери за да се бори со санкциите од Западот

Катерина Павлова-Николовска

Русија не прифаќа комплетно повлекување на војската од Украина како услов за преговори

ВИДЕО: Објавена снимка од разурнатиот Бахмут

Украина: Руската економија ќе биде уништена од ограничувањето на цената на нафтата