Бајден предупредува на можност за нуклеарна апокалипса

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека руските закани за употреба на нуклеарно оружје во конфликтот во Украина го ставаат светот во ризик од „апокалипса“, за првпат по Кубанската ракетна криза.

dobivaj vesti na viber

„Не сме се соочиле со можност за апокалипса од Кенеди и Кубанската ракетна криза во 1962 година“, рече Бајден на собир во Њујорк.

Тој додаде и оти верува дека неговиот руски колега Владимир Путин „не се шегувал“ кога ги упатил заканите. Рускиот претседател Владимир Путин „не се шегува кога зборува за употреба на тактичко нуклеарно оружје, биолошко или хемиско оружје“, рече Бајден.

Тој, исто така, ја оспори руската нуклеарна доктрина, предупредувајќи дека употребата на тактичко оружје со помала моќност може брзо да излезе од контрола и да доведе до глобално уништување. „Мислам дека не е можно да се користи тактичко оружје и да не се случи Армагедон“, истакна Бајден.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Макрон патува за Вашингтон, со Бајден ќе разговараат за Украина и трговските односи

ВИДЕО: Жени од Русија организираа погреб на Бајден

Додик: Бајден провоцира

А1он

Бајден го честиташе Денот на државноста на БиХ: Со нетрпение очекувам да го зајакнеме пријателството

А1он

САД и ЕУ на работ на трговска војна – поради Бајден?

Горан Наумовски

Бајден по пукотницата во Колорадо: Не смееме да толерираме омраза