Бајден повика на внимателност од коронавирусот за време на Денот на благодарноста

Од:

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден ги повика Американците да бидат внимателни и безбедни за време на празниците.

Бајден кажа дека граѓаните се уморни од ограничувањата што ги носи епидемијата на коронавирусот, но, сепак, побара да бидат внимателни затоа што бројот на новозаразени се зголемува од ден на ден, јавија британските медиуми.

Новиот американски претседател, исто така, ги повика своите сонародници да се откажат од големите семејни собири што традиционално се организираат за Денот на благодарноста и вети дека ќе се справи со пандемијата веднаш штом ќе ја преземе функцијата, на 20 јануари 2021 година.

Бајден го обвини Трамп дека и подлегна на паниката и дека се предаде пред кризата со американското јавно здравство.

Тој се осврна и на помилувањето од Трамп на поранешниот советник за национална безбедност, генерал Мајкл Флин, кој двапати се изјасни за виновен за давање лажни изјави на ФБИ и затоа беше осуден на затворска казна. Помилувањето на Трамп го опиша како „чин на тешка корупција и дрска злоупотреба на моќта“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Серија моќни торнада ги погодија САД: За време на концерт се урна покрив на театар

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Трагична мигрантска приказна: Шест тела пронајдени во река на границата меѓу Канада и САД

Русија усвои нова стратегија за надворешната политика: САД и Западот се егзистенцијална закана за Москва

Пукање на колеџ во Северна Каролина, напаѓачите се во бегство

Два воени хеликоптери Black Hawk се урнаа во САД, при што загинаа девет

(ВИДЕО) Уште еден воз со опасни хемикалии излета од шините во САД, градот Рејмонд е „под клуч“

Горан Наумовски