Бајден: Овие сцени на хаос не се вистинската Америка

Од:

Напад на демократијата, напад на симболот на слобдата, Капитол, претседателот Трамп да го запре ова – ова се пораките од Џо Бајден кој вечерва и се обрати на нацијата во врска со случувањата во Вашингтон.

„Зборовите на претседателот се значајни без разлика дали е добар или лош претседател. Затоа го повикувам преседателот Трамп да излезе на национална телевизија и да ја исполни заклетват дека ќе го штити Уставот и да побара прекин на окупацијата на Капитол“

Тој ги нарече демонстрантите екстремисти кои сакаат да предизвикаат беззаконие.

„Нашата демократије е под напад. Вакво нешто не се случило досега. Нападнат е симболот на демократијата, претставниците на народот и полицијата. Овие сцени на хаос не се вистинската Америка. Ова е мала група екстремисти кои сакаат да предизвикаат беззаконие. Ова е срамно, ова е хаос. И мора да заврши веднаш.

Би можело да ве интересира

Бајден: Белите расисти се најголемата терористичка закана за САД

А1он

Бајден загрижен поради кинеските хиперсонични ракети

Ана Ололовска

Трамп најави отворање своја социјална мрежа – „Truth Social“

Ана Ололовска

САД: Одбор поддржа Бенон да се обвини за непочитување на Конгресот

Ана Ололовска

Бенон нема правна основа да одбие да сведочи

Ана Ололовска

Бајден нареди спуштање на знамињата на половина копје во спомен на поранешниот државен секретар Колин Пауел

А1он