Бајден оваа недела ќе најави дипломатски бојкот на Олимпијадата

Од:

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден оваа недела ќе објави дека ниту еден американски владин претставник нема да присуствува на Олимпијадата во Пекинг во 2022 година, согласно дипломатскиот бојкот на Игрите.

dobivaj vesti na viber

Ова го тврдат неколку неименувани извори за Си-Ен-Ен.

Бајден во ноември изјави дека размислува за дипломатски бојкот откако демократските и републиканските пратеници, вклучително и претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси, повикаа на бојкот во знак на протест поради наводните прекршувања на човековите права во Кина.

Според Си-Ен-Ен, не се очекува целосен бојкот, што значи дека на американските спортисти сепак ќе им биде дозволено да се натпреваруваат.

Последен пат САД целосно ги бојкотираа Олимписките Игри во 1980 година, кога американски претседател беше Џими Картер.

Си-Ен-Ен наведува дека минатомесечниот виртуелен самит меѓу Бајден и кинескиот претседател Кси Џинпинг не донел никаков значаен напредок, но послужил како поволен повторен почеток за придвижување на односите по наглото влошување за време на последната година од администрацијата на Трамп.

Би можело да ве интересира

Белата куќа побара од републиканците да ја осудат изјавата на Трамп за Уставот на САД

А1он

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден: Засега не планира да се среќава во Путин

Катерина Павлова-Николовска

Бајден сака изборите за претседателски кандидат на демократите да почнат во Јужна Каролина

А1он

Бајден „подготвен на средба со Путин“ ако со тоа се стави крај на војната во Украина

Ана Ололовска

Макрон до Бајден во Белата куќа: Треба повторно да станеме браќа по оружје

Ана Ололовска

Средба на Бајден и Макрон во Белата куќа

Ана Ололовска