Бајден одобри повторно распоредување американски војници во Сомалија

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден го одобри прераспоредувањето на неколку стотици американски војници во Сомалија, откако поранешниот американски претседател Доналд Трамп пред повеќе од една година го нареди нивното повлекување оттаму, соопштија денеска двајца американски претставници.

dobivaj vesti na viber

Пред наредбата на Трамп за повлекување, САД во Сомалија имаа распоредено околу 700 војници, кои беа фокусирани на помошта на локалните сили во задушување на бунтот на Ал Шабаб, терористичката група која е тесно поврзана со Ал Каеда, јавија британските медиуми.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кремљ: Путин нема да му го честита на Бајден американскиот Ден на независност

Катерина Павлова-Николовска

Бајден: Сенатот не може да го избегне филибастерот и да го заштити правото на абортус

Ана Ололовска

Нов американски пакет воена помош за Украина во вредност од околу 800 милиони долари

Врховниот суд пресуди дека Бајден може да ја укине политиката за враќање на имигрантите од јужната граница во Мексико

А1он

Рама објави што разговарал со Бајден и оти на самитот побарал Косово веднаш да биде покането во “Партнерството за мир”

А1он

Администрацијата на Бајден дава поддршка за потенцијалната продажба на борбени авиони Ф-16 на Турција

А1он