Бајден одобри 100 милиони долари од Фондот за итни случаи за авганистанските бегалци

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден во петокот одобри до 100 милиони американски долари од Фондот за итни случаи за задоволување на „неочекуваните итни“ потреби на бегалците што произлегуваат од ситуацијата во Авганистан, вклучително и апликанските баратели на имигрантска виза, соопшти Белата куќа.

САД се подготвуваат да започнат со евакуација на илјадници апликанти за авганистанска специјална имигрантска виза (СИВ) кои ризикуваат да се одмаздат од талибанските бунтовници затоа што работеле за американската влада.

Првата група евакуирани лица и нивните семејства се очекува да бидат пренесени пред крајот на месецот во Форт Ли, американска воена база во Вирџинија, каде ќе чекаат конечна обработка на апликациите за виза.

Администрацијата на Бајден разгледува и други објекти во САД и прекуокеанските земји каде што може да бидат сместени апликантите за СИВ и нивните семејства.

Авганистанците кои работат како преведувачи или други работни места во САД имаат пристап до специјални владини имигрантски визи по инвазијата предводена од САД во 2001 година.

Во четвртокот, Претставничкиот дом усвои закон со кој ќе се прошири бројот на СИВ, што може да биде одобрен за 8.000, за да ги покрие сите потенцијално подобни апликации во подготовка.

Околу 18.000 такви барања се во фаза на обработка, соопштија американските власти.

Би можело да ве интересира

Вашингтон пост: САД ќе донираат милиони вакцини против Ковид-19 од „Фајзер“

А1он

Националната гарда ќе и помага на полицијата на протестот во Вашингтон

А1он

Вашингтон подготвен за протести на приврзаници на Трамп

А1он

ВИДЕО: Нов проблем за Бајден, илјадници миграни чекаат под мост во Тексас

Париз откажа гала вечара во Вашингтон поради „избрзaниот“ договор меѓу САД и Австралија

А1он

Прв американско-црногорски економски дијалог: САД го поддржуваат влезот на Црна Гора во ЕУ

А1он