Бајден нареди задолжително вакцинирање на здравствените работници, сојузен суд од Мисури го блокираше

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден нареди задолжителна вакцинација на здравствените работници, што требаше да почне од следната недела, но е блокирана од сојузен суд во Мисури.

Судијата Тери А. Доти всушност само ја продолжи посебната наредба што судот вчера ја издаде.

Претходно, само 10 држави се приклучија кон спротивставувањето на одлуката на претседателот да бара од сите здравствени работници во болниците и домовите за стари лица на 6 декември да ја примат првата доза од вакцината и целосно да се ревакцинираат до 4 јануари.

„Нема сомнеж дека посветеноста на вакцината за 10,3 милиони здравствени работници е нешто што Конгресот треба да го направи, а не владина агенција“, напиша судијата Доти од Окружниот суд на САД за округот Луизијана.

Тој додаде дека „не е јасно дека дури и чинот на Конгресот со што се наредува вакцинацијата е уставен“.

Судијата, номиниран од поранешниот претседател Доналд Трамп, додаде дека обвинителите „имаат интерес да ги заштитат своите граѓани од барањата да се подложат на задолжителна вакцинација“ и да „спречат загуба на работни места и даночни приходи“ што може да произлезат од таквата одлука.

Неколку градови и држави веќе воведоа задолжителни вакцинации за здравствените работници, во обид да го спречат ширењето на инфекцијата, која често доаѓа од домовите за стари лица.

Би можело да ве интересира

ЗНМ бара Владата да ги почитува ковид протоколите и да обезбеди услови за безбедна работа на медиумските работници

А1он

Во Албанија 2.832 новозаразени за 24 часа, најмногу од почетокот на пандемијата

А1он

СЗО: Преминот на Ковид-19 во ендемска форма не значи дека не е опасен

А1он

Доставен амандман во грчкиот Парламент за јавно објавување на имињата на бизнисите кои ги прекршуваат Ковид мерките

А1он

Ковид-19: Рекорден број на новозаразени во Србија, Словенија и во Хрватска, лоша епидемиолошка состојба и во останатиот дел од регионот

А1он

ЕМА: Постојани бустери може лошо да влијаат врз имунитетот

А1он