Бајден на средба со лидерите на Шведска и Финска

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе има средба со лидерите на Шведска и Финска со цел САД да покажат поддршка, откако двете земји поднесоа барања за влез во НАТО Алијансата.

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан појасни дека на средбата на Бајден со Саули Нинисто и Магдалена Андерсон во Вашингтон, тие ќе се „координираат за патот напред“ и ќе „споредат белешки“ околу потегот.

Барањата на Шведска и Финска за влез во НАТО, следуваат како одговор на руската инвазија на Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бајден: Одлуката на Врховниот суд за абортусот ја врати Америка 150 години наназад

А1он

ВИДЕО: Повторно Бајден, ја опиша Америка, како „асуфутимаехаехфутбв“

Во САД се намалува рејтингот на Бајден

Бајден повика на тримесечно замрзнување на данокот на гориво

А1он

Генерал Кивинен: Финска со децении се подготвува за руски напад

Ана Ололовска

Две лица избодени со нож во трговски центар во шведскиот град Вестерас

Ана Ололовска