Бајден ќе разговара со западните сојузници по видео средбата со Путин

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден ќе разговара со францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка во заминување Ангела Меркел, италијанскиот премиер Марио Драги и британскиот премиер Борис Џонсон, за исходот од денешниот руско-американски видео-самит, соопшти Белата куќа.

Лидерите на Велика Британија, Италија, САД, Франција и Германија изразија загриженост на вчерашниот состанок поради „сè поострата руска реторика“ во врска со Украина, ја повикаа Русија да ги деескалира тензиите и се согласија дека дипломатијата, особено во рамки на „Нормандискиот формат“, е единствен начин за решавање на конфликтот во Донбас со спроведување на договорот од Минск.

– На вчерашната средба, лидерите се согласија да останат во близок контакт во однос на координиран и сеопфатен пристап како одговор на зајакнувањето на руските трупи на границите на Украина, се вели во соопштението.

Американскиот и рускиот претседател Џо Бајден и Владимир Путин денеска одржаа видео конференциска средба која траеше повеќе од два часа, на која разговараа за Украина и за други спорови во американско-руските односи.

Би можело да ве интересира

Хјуман рајтс воч го критикуваше Бајден и другите лидери дека слабо ја бранат демократијата

Ана Ололовска

Пелоси го повика Бајден да одржи говор за состојбата на нацијата на 1 март

Ана Ололовска

Семејството Бајден им го честиташе Божик на православните верници во САД и светот

Експресна реакција на Трамп: Бајден ја уништува нацијата и дополнително ја дели Америка

А1он

Бајден го обвини Трамп дека претставува континуирана закана за американската демократија

А1он

Бајден денеска ќе се обрати на годишнината од нападот на Капитол