Бајден ќе ја номинира првата црна жена за член на Врховниот суд

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе ја номинира првата црна жена во историјата на САД за член на Врховниот суд, обраќајќи и се на нацијата поради пензионирањето на либералниот судија Стивен Брејер.

dobivaj vesti na viber

„Не донесов никаква одлука освен дека личноста што ќе ја номинирам ќе биде личност со исклучителни квалификации, карактер, искуство и интегритет. И тоа ќе биде првата црна жена некогаш номинирана за член на Врховниот суд на Соединетите Американски Држави“, изјави Бајден пред Белата куќа.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бајден го осуди „отровот на белиот супрематизам“, оддавајќи им почит на жртвите во Бафало

Бајден одобри повторно распоредување американски војници во Сомалија

А1он

Бајден по расистичкиот напад во Бафало: Омразата е дамка на душата на Америка

Бајден: Продолжуваме да градиме партнерства со земјите од АСЕАН

Бајден вети инвестиции во Југоисточна Азија

А1он

Телефонски разговор на Бајден со лидерите на Шведска и Финска

А1он