Бајден ќе го прими Зеленски во Белата куќа во среда

Од:

Претседателот на САД, Џо Бајден во среда во Белата куќа ќе се сретне со претседателот на Украина, Володимир Зеленски, а посетата ја истакнува солидарноста меѓу двете земји, се истакнува во официјалното соопштение на американската Адинистрација.

Како што јави дописникот на МИА од Вашингтон, средбата ќе се одржи два дена по првично планираната дата поради зафатеност на Бајден околу ангажманите со ураганот „Ида“ и повлекувањето на војската и евакуацијата од Авганистан.

– Посетата е потврда дека САД не отстапуваат од својата поддршка за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина пред продолжената агресија од страна на Русија, се вели во соопштението од Белата куќа.

Двајцата лидери исто така ќе разговараат за енергетската безбедност и напорите на официјален Киев за борба против корупцијата и реализација на реформите засновани на демократски вредности, поддржани од САД.

Една од точките за разговор треба да биде гасоводот „Северен тек-2“, околу чија изградба САД и Германија постигнаа договор.

Гасоводот се планира да биде пуштен во септември и ќе транспортира природен гас од Русија во Германија. На Запад сметаат дека е можна негова употреба од страна на Русија како геополитичко оружје.

Зеленски може да побара од Бајден гаранција во однос на транзитот на гас низ територијата на Украина откако гасоводот ќе биде пуштен во употреба.

Би можело да ве интересира

Бајден и јапонскиот премиер Кишида разговараа за Кина

А1он

Анализа: Можно ли е мирно решение на украинската криза – и за Путин и Бајден повлекувањето не е опција

Зеленски за изјавата на Бајден: Нема помали напади, исто како што нема помали жртви

Бајден вели дека евентуален влез на руска војска во Украина ќе се смета за „инвазија“

А1он

(ВИДЕО) Бајден: Путин ќе тргне на Украина, одговорот скапо ќе ја чини Русија

Катерина Павлова-Николовска

Хјуман рајтс воч го критикуваше Бајден и другите лидери дека слабо ја бранат демократијата

Ана Ололовска