Бајден ќе го прими Шолц во Белата куќа на 7 февруари

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден ќе го прими германскиот канцелар Олаф Шолц во Белата куќа на 7 февруари, соопшти денеска портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки.

dobivaj vesti na viber

„Тие ќе разговараат за обврската да се продолжи преку дипломатски пат и заеднички напори за одвраќање на Русија од агресија врз Украина“, рече таа во соопштение.

Во Париз вчера се одржа состанок меѓу Русија и Украина со француско-германско посредство за решавање на украинската криза, а во тој состав е најавена нова средба за две недели во Берлин.

Состанокот во Париз се одржа откако САД и НАТО писмено одговорија на барањата на Русија за смирување на тензиите.

Русија распореди десетици илјади војници на границите на Украина во последните месеци, што предизвика страв од инвазија. Иако Москва негира каков било таков проект, Кремљ инсистира на писмени гаранции за неговата безбедност, вклучително и ветување дека Киев нема да се приклучи на НАТО.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бајден најави ново азиско-пацифичко економско партнерство со 13 земји

Бајден: САД воено ќе интервенираат во случај на кинеска инвазија врз Тајван

Бајден го потпиша законот што обезбедува помош од 40 милијарди долари за Украина

Ана Ололовска

Бајден пристигна во Јужна Кореја, прв на агендата е Самсунг

Бајден се сретна со челниците на Шведска и Финска

Ана Ололовска

Бајден на средба со лидерите на Шведска и Финска

Катерина Павлова-Николовска