Бајден ќе го прими кенискиот претседател

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден ќе го прими неговиот кениски колега Ухуру Кенијата во Вашингтон на 14 октомври, соопшти денеска Белата куќа.

Двајцата лидери ќе разговараат за цврстите билатерални односи меѓу САД и Кенија, како и потребата за транспарентност и отчетност во националните и меѓународните финансиски системи, се вели во соопштението.

Тоа ќе биде прва билатерална средба на Бајден како американски претседател со некој африкански лидер.

Средбата се организирана во време кога војната и хуманитарната криза во соседна Етиопија не се смируваат.

Кенија, која граничи со Етиопија, долго време има добри односи со САД, и беше партнер на Вашингтон во борбата против исламистичкиот тероризам.

Кенија овој месец претседава со Советот за безбедност на ОН, што е место што ротира месечно, и една од причините зошто Ухуру Кенијата е во САД.

Би можело да ве интересира

САД: Управата на болница во Бостон отпушти речиси 200 невакцинирани работници

Ана Ололовска

Анкета: Трамп би го победил Бајден доколку денеска имаше избори

Ана Ололовска

Стејт департментот ги повика Американците да избегнуваат патувања во Франција и Португалија

Ана Ололовска

Блинкен разговараше со украинскиот претседател

Ана Ололовска

Спорните прашања за кои ќе разговараат Бајден и Путин

Ана Ололовска

Белата куќа објави план за борба против корупцијата

А1он