Бајден ќе го постави Ентони Блинкен за американски државен секретар

Од:

Ентони Блинкен е можен кандидат за функцијата на американски државен секретар во новата администрација на Џо Бајден, наведуваат неколку извори запознати со ситуацијата во штабот на новиот американски претседател.

Американските медиуми јавуваат дека Блинкен (58) веќе работел во Стејт департментот како заменик државен секретар и заменик советник за национална безбедност во администрацијата на поранешниот претседател Барак Обама и е тесно поврзан со Бајден.

Блинкен, исто така, бил член на Советот за национална безбедност во администрацијата на Бил Клинтон, пред да стане шеф на канцеларијата на Комитетот за надворешни работи на американскиот Сенат, кога Бајден го предводеше комитетот, и кратко време потоа беше советник за безбедност на тогашниот потпретседател Бајден.

Како што претходно е најавено, Бајден од утре ќе почне да ги објавува имињата на кандидатите за неговиот кабинет.

Би можело да ве интересира

Бајден побара проценка за заканата од насилен екстремизам во САД

Ана Ололовска

Обрадор: Пријатно и со почит во разговорот со Бајден

Ана Ололовска

Трудо е првиот странски лидер кој разговарал со Бајден

Ана Ололовска

Бајден го извадил „копчето за Кока-кола“ што Трамп го вгради во претседателскиот кабинет

Жарко Настоски

Бајден: Следниот месец веќе ќе имаме половина милион мртви, вакцинирањето досега е „мрачен неуспех“

Жарко Настоски

Вашингтон пост: Бајден не планира да ги затоплува односите со Русија

Жарко Настоски