Бајден: Ќе бидеме подготвени да го заштитиме правото на абортус

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека не знае дали објавената одлука на Врховниот суд за абортусот е точна или ја одразува конечната одлука, но тврди дека неговата администрација ќе биде подготвена да одговори кога ќе биде донесена одлуката со цел да се заштитат правата за абортус.

dobivaj vesti na viber

„Верувам дека правото на жените на избор е основно“, наведе Бајден во писмената изјава.

Првичната, неофицијална одлука која излезе во јавноста сугерира дека Врховниот суд на САД ќе гласа за поништување на одлуката донесена во случајот „Ро против Вејд“, со кој во 1973 година се легализираше абортусот низ САД.

Одлуката не е потврдена, но доколку е точна тоа би било преседан предлог-одлука на Врховниот суд да биде јавно објавена пред да биде официјално објавена.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бајден: Сенатот не може да го избегне филибастерот и да го заштити правото на абортус

Ана Ололовска

Нов американски пакет воена помош за Украина во вредност од околу 800 милиони долари

Врховниот суд пресуди дека Бајден може да ја укине политиката за враќање на имигрантите од јужната граница во Мексико

А1он

СЗО: Американската забрана на абортусот ќе предизвика проблеми и смртни случаи

Катерина Павлова-Николовска

Рама објави што разговарал со Бајден и оти на самитот побарал Косово веднаш да биде покането во “Партнерството за мир”

А1он

Администрацијата на Бајден дава поддршка за потенцијалната продажба на борбени авиони Ф-16 на Турција

А1он