Бајден ја промени политиката за марихуаната, амнестија за сите претходни прекршоци

Од:

Американскиот претседател Џозеф Бајден презеде извршна акција за промена на американската политика за марихуана и ги помилува сите претходни федерални пресуди за поседување марихуана.

dobivaj vesti na viber

Бајден им нареди на гувернерите на сојузните држави да ги ослободат од затвор сите обвинети за поседување марихуана.

Бајден побара да се смени класификацијата на марихуаната во федералниот закон, каде што моментално е класифицирана заедно со ЛСД и хероин, но побара да останат ограничувањата за транспорт, продажба и забрана за малолетници.

– Илјадници луѓе кои претходно биле осудени за поседување марихуана и кои можеби биле невработени, без дом или можности за образование, сега ќе бидат ослободени од негативните последици, рече Бајден.

Тоа беше едно од ветувањата на Бајден за време на изборната кампања.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Макрон патува за Вашингтон, со Бајден ќе разговараат за Украина и трговските односи

ВИДЕО: Жени од Русија организираа погреб на Бајден

Додик: Бајден провоцира

А1он

Бајден го честиташе Денот на државноста на БиХ: Со нетрпение очекувам да го зајакнеме пријателството

А1он

САД и ЕУ на работ на трговска војна – поради Бајден?

Горан Наумовски

Бајден по пукотницата во Колорадо: Не смееме да толерираме омраза