Бајден ја одбра Сузан Рајс за советник за внатрешна политика во Белата куќа

Од:

Сузан Рајс ќе биде советник за внатрешна политика во Белата куќа, одлучи новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден.

Афроамериканката Сузан Рајс (56), поранешен советник за национална безбедност на Барак Обама, е една од најискусните државни службеници во САД и има вештини да биде во федералната влада, соопштија од тимот на Бајден.

Рајс, која беше и американски амбасадор во ОН, беше меѓу фаворитите за државен секретар, функцијата која на крајот му беше доделена на Ентони Блинкен.

Бајден го назначи и Том Вилсак за министер за земјоделство, позиција што Вилсак ја извршуваше и за време на претседателството на Барак Обама, од 2008 до 2016 година.

Во образложението за назначувањето, новоизбраниот претседател изјави дека овие луѓе „ќе донесат највисоко ниво на искуство и интегритет“ за решавање на проблемите со кои се соочуваат Американците.

Би можело да ве интересира

Калилзад: САД не извршија доволен притисок врз претседателот Гани за поделба на власта со талибанците

Ана Ололовска

Вашингтон очекува разјаснување од Анкара за протерувањето дипломати

Пекинг му порача на Бајден: Не се обидувајте да не тестирате, Тајван е дел од Кина

А1он

Камилов: Узбекистан нема да распореди американски воен контингент на своја територија

А1он

Остин одби да „шпекулира“ за американската интервенција во одбрана на Тајван

А1он

Многу повеќе Американци добиваат засилувачка вакцина од оние кои се решиле на прва доза

А1он