Бајден идната недела во посета на Израел и на Саудиска Арабија

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден ќе ги посети Саудиска Арабија и Израел следниот месец, а Белата куќа планира да објави за посетата оваа недела, јавија американски медиуми, повикувајќи се на извор запознат со плановите.

dobivaj vesti na viber

Според изворот, за време на посетата на Саудиска Арабија, Бајден би можел да се сретне со престолонаследникот Мохамед бин Салман.

Портпаролот на Советот за национална безбедност на САД потврди дека Бајден планира патување во Израел и Саудиска Арабија.

„Засега немаме дополнителни детали за посетата, но ќе ги објавиме веднаш штом ги имаме“, рече портпаролот.

Целта на посетата би била зајакнување на врските со Саудиска Арабија во време кога Бајден се обидува да најде начин да ги намали цените на бензинот во САД.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во еднонеделниот конфликт со Израел досега загинаа 48 Палестинци

Во Израел тројно зголемена имиграцијата од Русија и од Украина

А1он

Рејтингот на Бајден на највисоко ниво од почетокот на јуни

А1он

Бајден потпиша: САД го ратификуваа влезот на Финска и на Шведска во НАТО

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Бајден се бори да си ја облече јакната и бара помош од првата дама

А1он

Лидерот на Исламскиот џихад му се закани на Израел со обновени напади

Ана Ололовска