Бајден и Санчез во Мадрид разговараа за засилување на воената соработка

Од:

Шпанскиот премиер Педро Санчез и американскиот претседател Џо Бајден денеска се сретнаа во Мадрид, во пресрет на самитот на НАТО, и договорија зајакнување на соработката на полето на одбраната и миграцијата.

dobivaj vesti na viber

Двајцата лидери се согласија да ја охрабрат Кина да го почитува меѓународниот поредок, воспоставен со нормите.

Британските медиуми пренесуваат дека пред самитот на Алијансата во Мадрид, Бајден и Санчез ја осудија руската инвазија врз Украина и ја истакнаа важноста од заедничка акција за подобрување на енергетската безбедност на Европа и намалување на зависноста од руските фосилни горива.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Американски медиуми: Можно е Бајден да најави кандидатура за реизбор порано од вообичаеното

Ана Ололовска

Рејтингот на Бајден на највисоко ниво од почетокот на јуни

А1он

Бајден потпиша: САД го ратификуваа влезот на Финска и на Шведска во НАТО

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Бајден се бори да си ја облече јакната и бара помош од првата дама

А1он

Бајден со втор негативен тест излезе од изолација на Ковид-19

Џо Бајден е негативен на Ковид-19