Бајден и Меркел: Германија и САД заеднички ќе се спротивстават на руската агресија

Од:

Американскиот претседател Џозеф Бајден по средбата со германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека двете земји нема да отстапуваат од демократските принципи и универзалните човекови права, спротивно на потезите на Кина.

– Германија и САД заеднички ќе се спротивстават на руската агресија, рече Бајден.

На почетокот на своето обраќање, американскиот претседател изрази сочувство за последиците од поплавите во кои загинаа и исчезнаа десетици луѓе во Германија и неколку европски земји.

Бајден рече дека ја пренел својата загриженост до германскиот канцелар заради изградбата на гасоводот „Северен поток 2“.

-Добрите пријатели не мора да се согласуваат за се, рече американскиот претседател.

САД тврдат дека проектот ја загрозува европската енергетска безбедност, бидејќи тоа подразбира потпирање на континентот кон руски гас, што може да му овозможи на Кремљ да изврши притисок врз одредени земји во Источна и Централна Европа.

Ангела Меркел посочи дека двете земји се за слободни демократски општества, зборувајќи за германскиот и американскиот став кон Кина.

-Начините на кои се справуваме со Кина се засноваат на вредностите што ги споделуваме со САД. Ние споделуваме меѓусебно разбирање дека Кина е наш конкурент, рече Меркел.

Во врска со проектот за гасоводот „Северен поток 2“, канцеларката Меркел рече дека тоа е тема на која двете страни, како што рече, имале различни проценки.

– Нашите ставови се разликуваат. Германија ја смета Украина за транзитна земја, рече германскиот канцелар.

Таа исто така посочи дека успешната борба против пандемијата значи најголем можен број на вакцинирани граѓани во обете земји. Германија, додаде таа, е исклучително задоволна од враќањето на САД во Парискиот климатски договор.

Би можело да ве интересира

Германците утре го бираат наследникот на Ангела Меркел

Катерина Павлова-Николовска

Бајден: Пандемијата на невакцинираните мора да престане, невакцинираните ја загрозуваатт економијата

А1он

Меркел повика да се гласа за Лашет со цел „Германија да остане стабилна“

А1он

Администрацијата на Бајден ја намалува употребата на гас што ја загрева климата

Ана Ололовска

Волстрит џурнал: Меркел го одбила првиот телефонски повик од Бајден во својство на претседател на САД

Ана Ололовска

Бајден: САД ќе донираат уште 500 милиони дози вакцини низ светот

А1он