Бајден и јапонскиот премиер Кишида разговараа за Кина

Од:

За време на првиот официјален разговор, американскиот претседател Џозеф Бајден и јапонскиот премиер Фумио Кишида изразија загриженост поради зајакнувањето на кинеската воена сила, која според нив ги зголемува тензиите во Пацификот. Кишида рече дека двајцата лидери поминале „значително време разговарајќи за Кина“ во текот на 80-минутниот разговор, вклучително и загриженоста за „кинеската агресија врз Тајван“.

dobivaj vesti na viber

Лидерите разговараа и за ситуацијата во Хонг Конг и кинеската провинција Ксинџијанг, а Бајден го прозва Пекинг за кршење на правата на демократските активисти во Хонг Конг и работните логори за Ујгурите и другите етнички малцинства во Ксинџијанг. Според Белата куќа, лидерите разговарале и за опциите за зајакнување на економските врски меѓу двете земји, а Бајден ја прифатил поканата на Кишида да ја посети Јапонија напролет.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бајден одобри повторно распоредување американски војници во Сомалија

А1он

Седум држави формираат заеднички систем за размена на податоци затворен за Русија и за Кина

Ана Ололовска

Градските власти во Шангај презентираа распоред на активности за постепено враќање на животот во нормала

Ана Ололовска

Бајден по расистичкиот напад во Бафало: Омразата е дамка на душата на Америка

Бајден: Продолжуваме да градиме партнерства со земјите од АСЕАН

Бајден вети инвестиции во Југоисточна Азија

А1он