Бајден и Фон дер Лајен: „Ние сме пообединети од кога било“

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен вчера најавија напредок во решавањето на трансатлантскиот трговски спор и ја потврдија својата посветеност да ја поддржат Украина против Русија.

По разговорите во Белата куќа, двајцата лидери објавија дека ќе започнат преговорите за да им се овозможи на производителите од Европската унија пристап до нивните клучни суровини до американскиот пазар, како дел од програмата на Бајден за поттикнување индустрии поволни за климата, што претставува ограничен, но конкретен чекор.

Тие, исто така, се обврзаа на општа хармонизација бидејќи и американската и европската економија се свртуваат кон електричните возила и другите зелени сектори. Во текот на изминатата година, Фон дер Лајен тесно соработуваше со Бајден на заеднички одговор на руската инвазија на Украина. Бајден и рече на Фон дер Лајен дека сојузот за поддршка на Украина означува нова ера.

Би можело да ве интересира

Мајк Пенс се кандидира за претседател на САД, ќе се бори против Трамп

Ахмети нема да крева бело знаме: За три до четири години влегуваме во ЕУ

Орце Костов

Поранешен американски шпион: Време е да се каже вистината за НЛО

Ана Ололовска

ВИДЕО: Две лица загинаа во пад на мал авион во Америка

Ана Ололовска

Напад со нож во Кливленд, ранети тројца полицајци

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Бајден: Америка го доби она што и требаше, спречивме економски колапс

Ана Ололовска