Бајден го потпиша законот што обезбедува помош од 40 милијарди долари за Украина

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден го потпиша законот усвоен од американскиот Конгрес со кој се обезбедува помош од 40 милијарди долари за Украина во војната против Русија, соопшти денеска Белата куќа.

Западните агенции наведуваат дека Бајден го потпишал документот за време на неговата посета на Јужна Кореја.

Од 40 милијарди долари, шест се за опремување на Украина со оклопни возила и зајакнување на воздушната одбрана.

Пет милијарди долари се за решавање на глобалниот недостиг на храна што би можел да произлезе од колапсот на украинското земјоделство, а повеќе од милијарда долари за помош на бегалците.

Ова финансиска помош за Украина е до септември и ја надминува претходната итна мерка со која беа предвидени 13,6 милијарди долари.

Новиот пакет помош беше одобрен во четвртокот со големо мнозинство во Сенатот, откако претходно беше усвоен во Претставничкиот дом.

Би можело да ве интересира

Бајден: Одлуката на Врховниот суд за абортусот ја врати Америка 150 години наназад

А1он

Убиен проруски началник, украински дипломат објави фотографија од телото: „Елиминиран еден од предавниците“

Ана Ололовска

Британско разузнавање: Украинците заробиле руски пилот платеник откако бил соборен авионот

Ана Ололовска

Зеленски: Украина не е тампон зона меѓу Западот и Русија, таа во иднина ќе биде членка на ЕУ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Хајдај: Бранителите мора да се повлечат од Северодоњецк

Ана Ололовска

ВИДЕО: Повторно Бајден, ја опиша Америка, како „асуфутимаехаехфутбв“