Бајден го покренува прашањето на затворање на Гвантанамо

Од:

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден почна официјална ревизија за американскиот воен затвор во заливот Гвантанамо на Куба, изјави денеска претставник на Белата куќа.

Помошници вклучени во внатрешната дебата разгледуваат извршна наредба што претседателот Џо Бајден би ја потпишал во наредните недели или месеци, изјавија две лица запознати со.

– Националниот совет за безбедност ќе работи тесно со Министерството за одбрана, државата и правда за да се постигне напредок во затворањето на објектот во Гвантанамо, а исто така и во тесна консултација со Конгресот, изјави портпаролката на Советот за национална безбедност Емили Хорн.

Контроверзниот затвор Гвантанамо во Куба е формиран по нападите врз Њујорк и Вашингтон на 11 септември 2001 година, како дел од американската „војна против тероризмот“.

Би можело да ве интересира

Вашингтон ја суспендираше помошта од 700 милиони долари за Судан

А1он

Бајден се надева на усвојување на социјалната и климатска агенда пред да оди во Глазгов

А1он

Мајкрософт: Во САД моментално се извршуваат обемни хакерски напади од Русија

А1он

Вселенскиот патријарх Вартоломеј испишан од болница во САД

А1он

Критики за Фаучи поради наводни сурови експерименти со кученца

А1он

Калилзад: САД не извршија доволен притисок врз претседателот Гани за поделба на власта со талибанците

Ана Ололовска