Бајден го поддржа договорот што им дозволува на Финска и Шведска да се приклучат на НАТО

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден го поддржа договорот што ќе им овозможи на Шведска и Финска да се приклучат на НАТО и помогна да се постигне договор зад кулисите на преговорите на нордиските земји со Турција, изјави висок американски претставник.

dobivaj vesti na viber

Турција престана да се противи на влезот на Финска и Шведска во НАТО пред годишниот самит на Алијансата во Мадрид.

Официјалниот претставник рече дека Бајден претходно во вторникот разговарал со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за НАТО на барање на двете земји.

Тој рече дека договорот ќе овозможи проширување на 30-члената алијанса и претставува „значајна промена во безбедноста“.

Турција не инсистираше нејзините барања за напредни американски воени авиони да бидат вклучени во преговорите, рече претставникот.

Бајден и Ердоган се очекува да се сретнат на маргините на самитот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Хил: Србија ќе влезе во НАТО кога тоа ќе го сакаат нејзините граѓани

Шведска се согласи да екстрадира едно лице во Турција

Горан Наумовски

Рекорден раст на цените на храната во САД

Ана Ололовска

Бајден ги повика властите на Сирија да го ослободат американскиот новинар Остин Тајс

Ана Ололовска

САД обвинија ирански државјанин за подготовка на атентат врз Болтон

Ана Ололовска

Финска и Естонија бараат од европските држави да не им издаваат туристички визи на Русите

А1он