Бајден го осуди антисемитизмот и свастиката во Стејт департментот

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден денеска го осуди антисемитизмот, откако официјални лица соопштија дека е пронајдена свастика врежана на ѕидот на еден лифт во Стејт департментот.

– Да бидам јасен: антисемитизмот нема место во Стејт департментот, ниту во мојата администрација, ниту каде било во светот. На сите нас е да не и дадеме на омразата безбедно прибежиште и да се спротивставиме на фанатизмот каде и да го најдеме, напиша Бајден на Твитер.

Портпаролката на Стејт департментот претходно изјави дека свастиката е откриена вчера понеделникот и оти државниот секретар Ентони Блинкен се справил со инцидентот заедно со вработените во тој оддел.

Би можело да ве интересира

Бајден: Пандемијата на невакцинираните мора да престане, невакцинираните ја загрозуваатт економијата

А1он

Администрацијата на Бајден ја намалува употребата на гас што ја загрева климата

Ана Ололовска

Волстрит џурнал: Меркел го одбила првиот телефонски повик од Бајден во својство на претседател на САД

Ана Ололовска

Бајден: САД ќе донираат уште 500 милиони дози вакцини низ светот

А1он

Макрон денеска ќе разговара со Бајден за кризата со подморниците

А1он

Џонсон и Бајден ги синхронизираа политиките кон Русија и Кина

Катерина Павлова-Николовска