Бајден го ослободи првиот затвореник од Гвантанамо

Од:

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден денеска премести еден затвореник Мароканец од американскиот воен затвор во заливот Гвантанамо, што е прв ваков потег откако Бајден ја презеде функцијата

Мароканецот Абдул Латиф Насир (56), кој бил затворен од 2002 година, бил ослободен уште во 2016 година, но и покрај тоа останал во озлогласениот затвор за време на целиот мандат на Трамп.

Сега тој е вратен во својата земја.

Во затворот останаа уште 39 затвореници. Повеќето од нив се притворени скоро две децении, иако не биле обвинети ниту им е судено.

Затворот во Гвантанамо, наменет за странски осомничени по нападите во Њујорк и Вашингтон на 11 септември 2001 година, основан како симбол на американската „борба против тероризмот“, постојано беше цел на критики поради бруталните методи на испрашување, за кои критичарите велат дека се тортура.

Доналд Трамп за време на својот четиригодишен мандат го држеше затворот во функција, додека Бајден вети дека ќе го затвори објектот, кој е на мета на бројни организации за заштита на човековите права поради постојаните сведоштва за тортура и нечовечки третман на затворениците.

Би можело да ве интересира

Бајден: Пандемијата на невакцинираните мора да престане, невакцинираните ја загрозуваатт економијата

А1он

Администрацијата на Бајден ја намалува употребата на гас што ја загрева климата

Ана Ололовска

Волстрит џурнал: Меркел го одбила првиот телефонски повик од Бајден во својство на претседател на САД

Ана Ололовска

Бајден: САД ќе донираат уште 500 милиони дози вакцини низ светот

А1он

Макрон денеска ќе разговара со Бајден за кризата со подморниците

А1он

Џонсон и Бајден ги синхронизираа политиките кон Русија и Кина

Катерина Павлова-Николовска