Бајден го обвини Трамп дека претставува континуирана закана за американската демократија

Од:

Претседателот на САД, Џо Бајден го обвини неговиот претходник Доналд Трамп дека претставува континуирана закана за американската демократија во говор на годишнината од смртоносниот напад врз американскиот Капитол од поддржувачите на Трамп кои се обидоа да го поништат неговиот изборен пораз во 2020 година.

dobivaj vesti na viber

Зборувајќи во зградата каде што се случија немирите на 6 јануари 2021 година, Бајден предупреди дека лажните тврдења на Трамп дека изборите му биле украдени преку широко распространета гласачка измама може да го разоткрие владеењето на правото и да ги поткопа идните избори.

– Мораме да бидеме апсолутно јасни за тоа што е вистина, а што лага. Еве ја вистината: Поранешен претседател на САД создаде и шири мрежа од лаги за изборите во 2020 година. Тој го направи тоа затоа што ја цени повеќе моќта отколку принципите, нагласи Бајден.

-Пред една година на денешен ден на ова свето место беше нападната демократијата. Едноставно нападната. Волјата на народот беше нападната. Уставот, нашиот Устав, се соочи со најголеми закани.

Бајден додаде дека „за првпат во нашата историја еден претседател не само што ги загубил изборите, туку се обидел да спречи мирен трансфер на власта“. Бајден го осуди Трамп затоа што ги гледал немирите на телевизија „и не правел ништо со часови“.

Според анкетата на Ројтерс/Ипсос, околу 55 отсто од републиканските гласачи веруваат во лажното тврдење на Трамп, кое беше отфрлено од десетици судови, државни изборни оддели и членови на администрацијата на Трамп.

Четири лица загинаа во повеќечасовниот хаос, додека еден полицаец почина еден ден подоцна, а четворица подоцна се самоубија. Повредени беа околу 140 полицајци.

Би можело да ве интересира

Бајден го потпиша законот што обезбедува помош од 40 милијарди долари за Украина

Ана Ололовска

Бајден пристигна во Јужна Кореја, прв на агендата е Самсунг

Бајден се сретна со челниците на Шведска и Финска

Ана Ололовска

Бајден на средба со лидерите на Шведска и Финска

Катерина Павлова-Николовска

Бајден: Членството на Финска и Шведска носи придобивки за цело НАТО

Ана Ололовска

Бајден го осуди „отровот на белиот супрематизам“, оддавајќи им почит на жртвите во Бафало