Бајден ги уверува Американците дека банкарскиот систем е безбеден

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден и се обрати на нацијата за да ги увери Американците дека банкарскиот систем е безбеден по колапсот на банката Силиконската долина и банката Сигначр.

Бајден ги истакна непосредните мерки што ги презема неговата администрација.

Депозитите на клиентите ќе бидат заштитени: „Клиентите од денес ќе имаат пристап до своите пари. Тоа ги вклучува малите бизниси низ целата земја кои имаат сметки таму и треба да направат платен список, да ги платат сметките и да останат отворени за бизнис“, рече Бајден, додавајќи дека даночните обврзници нема да претрпат загуби.

„Наместо тоа, парите ќе доаѓаат од надоместоците што банките ги уплаќаат во фондот за осигурување на депозити“, објасни американскиот претседател.

Раководството на овие банки ќе биде отпуштено: „Ако банката ја преземе FDIC, луѓето што ја водат банката не треба повеќе да работат таму“, рече Бајден.

Инвеститорите во банките нема да бидат заштитени: „Свесно ризикуваа и кога ризикот не се исплати, инвеститорите губат пари“. Така функционира капитализмот“, додаде Бајден, пренесе Си-Ен-Ен.

Претседателот Бајден ја истакна важноста на одговорноста: „Никој во мојата администрација не е над законот“, рече тој.

Наведувајќи ги барањата поставени за време на администрацијата на Обама, вклучително и Законот за Дод-Френк, Бајден рече дека постојат правила за да се спречи она што се случи во 2008 година. Но, како што нагласи, администрацијата на Трамп повлече дел од овие прописи.

„Ќе побарам од Конгресот и банкарските регулатори да ги зајакнат правилата за банките за да се намали веројатноста дека овој тип на банкрот ќе се повтори“, рече американскиот претседател, истакнувајќи ја потребата да се заштитат американските работни места и малите бизниси.

Уверувајќи дека банкарскиот систем е безбеден, тој исто така рече дека администрацијата нема да застане тука.

Би можело да ве интересира

Бојан Стојаноски: Бајден има плата од 31.000 евра, а Ковачевски и Груби ќе плаќаат 36.500 евра месечно за надзорник

Орце Костов

Москва: Само да не го изберат „типот со деменција“

Шолц: Се надевам дека Бајден повторно ќе победи на изборите

Ана Ололовска

Бајден: Имам цврста украинска гаранција дека Ф-16 нема да се користи на руска територија

Уапсен поранешен советник на Бајден како бегалец од правдата: Крадеше скапи куфери на аеродроми

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Бајден сака повторно да биде претседател на САД: Со новинарите се пошегува на неговата возраст

Катерина Павлова-Николовска