Бајден ги повика властите на Сирија да го ослободат американскиот новинар Остин Тајс

Од:

Претседателот Џо Бајден даде изјава по повод годишнината од исчезнувањето на американскиот новинар и поранешен маринец, Остин Тејс, кој пред десет години беше киднапиран во Сирија.

dobivaj vesti na viber

Како што истакна претседателот на САД „истражувачкиот новинар Тајс ја стави вистната над себе и замина за Сирија, за да му ја покаже на светот вистинската цена на војната. Ние знаеме дека тој е во заточеништво на сирискиот режим“.

Шефот на Белата куќа напомена за повеќекратните повици до властите во Сирија да го ослободат американскиот новинар и укажа дека САД „знаат со сигурност“ дека сириската влада го држи Тајс во заточеништво.

-На десет годишнината од киднапирањето ја повикувам Сирија да стави крај на ова и да помогне да го вратиме Тајс дома. Мојата Администрација нема поприоритетна задача од тоа да ги врати Американците кои се држат во заложништво или се неправедно задржани во странство. Ние треба да ги споменуваме по име, да ги држиме во нашите срца и мислата и да направиме нивното враќање дома да биде приоритет, изјави Бајден.

Претседателот изрази поддршка и даде надеж за семејството на Тајс.

-Десет години, тоа е премногу, премногу долго.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кина: Прашањето за Тајван е внатрешна кинеска работа, САД да не се мешаат

Русија: Конфликтот со Америка не е во наш интерес

А1он

Рускиот амбасадор во Вашингтон: „Веруваме дека нема да има нуклеарна војна со САД“

А1он

Бројот на загинати при превртување на чамец кај Сирија се искачи на 60 лица

Ана Ололовска

Американскиот носач на авиони се вкотви во Јужна Кореја

Ана Ололовска

Дваесет и пет мигранти загинаа во бродолом во близина на Сирија