Бајден доби официјален претседателски профил на Твитер

Од:

Новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден го доби својот нов официјален претседателски профил на Твитер, но беше принуден да го активира со нула следбеници.

Кампањата на Бајден е незадоволна од тој потег, што означува промена од претходниот трансфер на власта од Барак Обама на Доналд Трамп, јави Би-Би-Си.

Новиот налог – @PresElectBiden, ќе се трансформира во официјална @POTUS (претседател на САД) на денот на инаугурацијата на 20 јануари.

Во првите шест часа онлајн, тој доби скоро 400.000 следбеници.

Доналд Трамп наследи околу 13 милиони следбеници на сметката Потус кога го презеде од Обама – но тоа нема да се случи овојпат.

Обама беше првиот американски лидер кој имаше официјален профил на Твитер. Налогот @POTUS беше отворен за време на неговиот мандат во 2015 година.

Би можело да ве интересира

Кремљ: Договорен е прелиминарниот датум за видео-конференција Путин-Бајден

А1он

Во САД во ноември се вработиле 210.000 лица, помалку од предвиденото, но стапката на невработеност паѓа

А1он

Москва чека одобрение од Вашингтон за средбата меѓу Путин и Бајден

Ана Ололовска

Марк Мили: Руската воена активност во близина на Украина е причина за „голема загриженост“

Ана Ололовска

САД и ЕУ загрижени поради „проблематичните и еднострани акции“ на Кина

Ана Ололовска

Бајден: Американците да примат трета доза од вакцината против Ковид-19

Ана Ололовска