Бајден: Демократијата е кревка, одбраната на вистината е должност на сите

Од:

По повод одлуката на Сенатот да го ослободи поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп од одговорност за поттикнување на бунт, актуелниот претседател Џо Бајден изјави дека демократијата е кревка и оти должност на секој Американец е да застане во одбрана на вистината.

– Ова тажно поглавје од нашата историја не потсетува дека демократијата е кревка. Иако конечното гласање (во Сенатот) не доведе до осуда, не е доведена во прашање суштината на обвинението. Дури и тие кои се спротивставија на отповикувањето, како лидерот на сенатското малцинство Мич Меконел, уверени се дека Доналд Трамп е виновен за срамотно занемарување на должноста и оти практично и морално е одговорен за предизвикување на бран насилство во Капитол хил, истакна Бајден.

Во Сенатот синоќа 57 сенатори го прогласија за виновен Трамп, додека 43 гласаа за негово ослободување. За Трамп да беше отповикан требаше да гласаат 67 од стоте сенатори. Претходно, Претставничкиот дом веќе изгласа отповикување, но за одлуката да биде законодавна, морше да биде изгласана во Сенатот.

Би можело да ве интересира

Бајден номинира пет жени за клучни позиции во Стејт департментот

Жарко Настоски

Москва ја поздрави најавата на Бајден за деескалација на односите меѓу Русија и САД

Жарко Настоски

Русија го возвраќа ударот: Десетмина американски дипломати ќе мораат да ги пакуваат куферите

Жарко Настоски

Американскиот претседател отсега нема да може сам да одлучи земјата да истапи од НАТО

Жарко Настоски

САД реагираат на идеите за прекројување на границите: Го поддржуваме суверенитетот и територијалниот интегритет на БиХ

Жарко Настоски

Полицаецот кој го уби Џорџ Флојд одбива да сведочи, се повика на Петтиот амандман

Жарко Настоски