Бајден: Членството на Финска и Шведска носи придобивки за цело НАТО

Од:

Претседателот на САД Џо Бајден изјави дека силно ги поддржува барањата на Шведска и Финска за влез во НАТО, што е потег кој, како што истакна, „дополнително ќе ја зајакне меѓусебната соработка и ќе донесе корист за целата Алијанса“.

Бајден рече дека САД ќе соработуваат со Финска и Шведска за да останат будни во случај на какви било закани за нивната заедничка безбедност, во време кога се разгледува приемот за членство на двете нордиски земји.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Џоана: Самитот на НАТО во Мадрид ќе биде историски и ќе донесе добри вести за Романија, но и за Украина

А1он

Бајден: Одлуката на Врховниот суд за абортусот ја врати Америка 150 години наназад

А1он

ВИДЕО: Повторно Бајден, ја опиша Америка, како „асуфутимаехаехфутбв“

Во САД се намалува рејтингот на Бајден

Бајден повика на тримесечно замрзнување на данокот на гориво

А1он

Албанија ќе испрати свои трупи во Бугарија во источното крило на НАТО

А1он